НАША АДРЕСА:

34500

Рівненська область

м. Сарни

вул. Широка,31

Телефони:

(03655) 35658  - начальник відділу

(03655) 35154 -  головний спеціаліст

 

 

Головна

Новини

Законодавча база

Заклади культури

Будинок культури

Бібліотеки

Музеї

Музичні школи

Творчі колективи

Свята і традиції

Мистецтво одного села

І творчістю хата багата

Сарненщина туристична

Агросадиби Сарненщини

 

 

 

Якщо у вас виникла потреба

звернутись до керівництва

відділу культури і туризму,

скористайтесь наведеною нижче електронною адресою

cultura.sarny@ukr.net

 

 

 

 

САРНЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ БУДИНОК КУЛЬТУРИ

 

Директор районного будинку культури

Царук Любов Олексіївна

Завідуюча організаційно – методичним центром

Вагнер Ірина Миколаївна

Художній керівник РБК

Федорчук Зоя Георгіївна

Методист по фольклору

Сорока Любов Степанівна

Методист по хору і вокалу

Панекало

Людмила Миколаївна

Методист

по роботі з дітьми

Покотило

Сніжана Миколаївна

Методист з питань туризму

Долід Тетяна Олександрівна

Методист по масовій роботі

Наливайко

Тетяна Валеріївна

 

Сарненщина здавна славиться своїми талантами, народними звичаями, багатою історією.

Поліщуки ревно зберігають свої національні та культурні традиції, які несуть у собі багату обрядові  пісенність, що передаються з покоління в покоління. Організація культурно - дозвіллєвої діяльності, розвиток аматорських колективів, збереження та відродження народних звичаїв, обрядів – основні  завдання роботи закладів культури.

І як координуючий центр щодо організації проведення змістовних масових заходів, надання методичної та практичної допомоги працівникам культури при Сарненському районному будинку культури вже більше 50 років працює методичний центр, який нараховує 6 методистів – спеціалістів, 4  керівники аматорських об'єднань,  що носять звання «народний» та «зразковий».

Відповідним наказом відділу культури і туризму Сарненської РДА методисти районного будинку культури розкріплені за клубними установами району,  про роботу яких щомісячно звітують на нараді при начальнику відділу культури і туризму.

Планомірно проходять засідання ради відділу культури і туризму щодо організації роботи сільських закладів культури, приймаються відповідні рішення, встановлюються строки ліквідації недоліків та встановлюються відповідні дати виконання нових завдань.

Щокварталу методичним центром проводяться семінари-практикуми для працівників клубних закладів району,  на які запрошуються  спеціалісти по соціальній  роботі із сімями, дітьми, молоддю та спорту, голови сільських, селищних рад.  Проводяться районні наради  клубних та бібліотечних працівників.

Двічі на квартал, згідно річних, місячних  планів роботи  у  методичному центрі проходять заняття та методичні групові консультації з новопризначеними працівниками установ культури та з тими, хто не має спеціальної освіти, що фіксується у спеціальному журналі обліку,  в тому числі і проведення методичних консультацій. Виїзди методистів у села району для здійснення методичної і практичної допомоги щодо організації роботи культосвітніх установ - на особливому контролі.

Організаційно-методичним центром  РБК постійно проводяться творчі лабораторії за жанрами: хореографічного, вокально-хорового, фольклорно-етнографічного, любительських обєднань та клубів за інтересами, на яких проходять теоретичні та практичні заняття, обмін досвідом.

Щомісячно методичним центром виводиться рейтингова оцінка виконання закладами культури платних послуг, визначаються джерела фінансування, фіксуються видатки  на зміцнення матеріально-технічної бази , проведення масової роботи, господарські витрати, тощо. Це дає можливість планувати роботу установ на перспективу.

Проводиться велика робота по збору фольклорного матеріалу згідно розробленого питальника. Методистами зібрано відеоматеріал поліських традиційних свят, звичаїв та обрядів у виконанні народних аматорських фольклорно-етнографічних колективів району. Весь документальний матеріал збирається, обробляється і є джерелом для наукових праць, досліджень і роботи аматорських колективів.

Для покращання організації діяльності сільських культурно-дозвіллєвих комплексів на допомогу культпрацівникам складено методичний посібник для працівників закладів культури.

2002-2003 рік був періодом створення в районі сільських культурно-дозвіллєвих комплексів. Таких на сьогодні в районі працює 21, з них два селищних. Керівництво комплексами здійснюють громадсько-координаційні ради на чолі з сільськими, селищними головами. У комплекс входять всі структурні підрозділи культури, освіти, спорту, які знаходяться на території сільської, селищної ради.

Щорічно з метою вдосконалення роботи КДК району щодо організації дозвілля населення згідно розпоряджень голови РДА проводяться огляди-конкурси СКДК. Так у 2004 році відбувся перший районний огляд сільських КДК під девізом «Молодь – за здоровий спосіб  життя». У день проведення огляду на території всіх сільських, селищних рад було проведено згідно тематики для школярів   інтелектуальна гра, для учасників спортивних гуртків – спортивні змагання, для молоді – тематична вечірка з ігровою програмою.

У 2005 році проведено огляд-конкурс СКДК по темі «Живодайне джерело Полісся», головним завданням якого було показати  в проведенні масових заходів збереження та відродження надбань культурної спадщини поліщуків. Адже кожне село району – це історична  памятка, в якій з покоління в покоління пишеться своя історія, живуть свої легенди, пісні, події. В кожній сільській раді було організовано та проведено: ігрову спортивну програму з елементами народних ігор для школярів «Козацькі забави», виставки робіт декоративно-прикладного мистецтва, виставка фотоматеріалів про дану місцевість, альбом «Історія рідного села», проведення інтелектуальної програми по  народознавству для учнів 6 – 7 класів на теми «Стежками рідного краю», «Експрес», «Пізнай свій край» та народознавче свято, побудоване на місцевих обрядах, вшанування старожилів села, майстрів – умільців, переказ історії рідного краю в його оберегах, легендах, переказах, ознайомлення з музейними кімнатами.

Головна мета проведення огляду СКДК у 2006 році  - привернути увагу громадськості до проблем дітей-сиріт, інвалідів, дітей позбавлених батьківського піклування. На територіях сільських, селищних  КДК проводились благодійні  акції «Подаруй дитині свято», засідання підліткових клубів, які працюють при бібліотечних установах, виховні заходи по безпеці життєдіяльності для  наймолодших жителів. Кошти, зібрані під час акції,  розподілялись між дітьми, які потребують батьківської опіки та допомоги на лікування.

Послідуючий районний огляд СКДК був проведений з метою активізації гуртків художньої самодіяльності, пошуку молодих  талантів, розвитку творчих здібностей та обдарувань, організації змістовного дозвілля.

З метою виявлення та підтримки юних талантів Сарненщини, вдосконалення їх репертуару та виконавської майстерності у методичному кабінеті РБК створено банк даних творчої та  обдарованої молоді, які  є постійними учасниками конкурсних, концертних програм . Готується до випуску поетичний альманах Сарненщини, куди увійдуть кращі поетичні твори молодих  авторів. Зібрано  каталог народних умільців, роботи яких демонструються на виставках декоративно-вжиткового мистецтва.

Для підвищення ефективності та якості культосвітньої роботи, розвитку художньої самодіяльності, виконавської майстерності аматорських колективів щорічно в районі проводяться обмінні концерти між сільськими селищними КДК. Це дає змогу  перейняти досвід інших. Методисти РБК допомагають працівникам культури у складанні програм, організації репетицій, відпрацюванні художніх номерів та вирішенні організаційних   питань.

Вже стало традицією проводити кущові та районні «Козацькі ігри» за участю збірних команд сільських, селищних, міської рад,  проведення обрядового купальського дійства «Івана Купала», в якому приймають участь кращі народні та зразкові фольклорно-етнографічні колективи Сарненщини; фестиваль творчої та  обдарованої молоді «Мистецтво молодих»; фестиваль дитячої творчості «Перлинки Полісся», учасниками якого є творчо обдаровані діти та молодь різної вікової категорії; конкурс «Дівчинка -  Калинка міста Сарни талісман», учасницями якого є п'ятирічні дівчатка  міських дошкільних закладів; районний конкурс «Жінка року», переможниць якого щорічно нагороджують у перші  весняні дні.

З ініціативи голови Сарненської районної державної адміністрації у 2008 році започатковано проведення акції громадсько –  політичного рейтингу «Гордість Сарненщини», номінанти якого внесли значний вклад у соціально-економічну, культурну,  соціально-політичну розбудову рідного Поліського краю. Так у 2008 році номінантами стали 12 переможців, які були нагороджені дипломами та почесними знаками «Гордість Сарненщини».

При РБК функціонують 10 колективів аматорського мистецтва, які відвідують 225 учасників, 5 - «народних аматорських» та  1- «зразковий самодіяльний». Колективи є постійними учасниками районних, обласних свят, фестивалів, оглядів, конкурсів.

Колектив районного будинку культури нагороджений багатьма грамотами, дипломами відділу культури і туризму, районної державної адміністрації, обласного управління культури і туризму, обласного центру народної творчості  за високі досягнення в культурному обслуговуванні населення та впровадження нових форм та методів роботи.

 

ПОЛОЖЕННЯ

про організаційно-методичний центр відділу культури і туризму

Сарненської районної державної адміністрації

 

Балетмейстер народного

аматорського ансамблю  "Пролісок"

районного будинку культури

Власюк Яна Сергіївна

Концертмейстер

Деменко Леонід Вікторович